Blog

Kedilerde Diş Sağlığı

Kedilerde Diş Sağlığı

Kediler, dişlerine önem verilmesi gereken evcil hayvanların başında gelmektedir. Tıpkı köpekler gibi diş sağlıklarına dikkat etmek önemlidir. Özellikle diş sağlığının bozulmasının neden olduğunu anlamak önemlidir. Bunun başlıca nedenleri evrimsel olarak kedilerin dişlerinin kuru ve yaş mamalar için uyumlu olmamasıdır. Evrimsel anlamda bakıldığında kediler ilk zamanlardan bu yana doğal besinlerle beslenmiş ve fabrikasyon ürünlerle herhangi bir teması olmamıştır. Kediler doğal zamanlarında dişleriyle etleri yerken bir yandan da dişleriyle kemikleri kırmaktadır. Kırılan kemikler de dişlerde oluşabilecek sorunları önlemektedir. Taş ve tartar gibi oluşumlar bu nedenle ilk başlarda olmamıştır. Diş sağlığını iyi bir şekilde bu şekilde koruyabilmiş ve evrimleşmişlerdir. Kedileri dişleri de insan ve köpeğe benzer özellikler taşır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi sivri köpek dişi dediğimi diş türü bulunmaktadır. Diş etleri de aynı şekilde tüm sağlığını ve yapısını etkileyen önemli bir bölgedir. Sadece dişlerin bakımları değil diş etlerinin bakımları da çok önemli bir yer tutmaktadır. 

Devamını Okuyunuz

Köpeklerde Diş Sağlığı

Köpeklerde Diş Sağlığı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi sevimli dostlarımız için en iyi diş sağlığını sunmamız elzemdir. Çok ihmal edilen çok fazla kullanımı es geçilen bu durum, köpeklerde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle köpeklerin rahatlıkla yemek yemeleri ve çiğneme davranışlarını en iyi şekilde ilerletebilmesi adına diş ve diş etlerine özen gösterilmesi gerekir. Dişlerin bakımında da köpek sahiplerinin özverili olması gereklidir. Köpeklerin dişleri en önemli varlıklarıdır. Bu varlıklarını kaybetmesi onları büyük üzüntüye ve depresyona sokabilmektedir. Diş ve diş eti bakımında dikkat edilmesi gerekenleri genel olarak blog yazımızda bulabilir ve köpeğinize uygun şekilde dişlerine bakım yapabilirsiniz.

Devamını Okuyunuz

En İyi Köpek Maması

En İyi Köpek Maması

Köpek maması seçerken genellikle köpek sahipleri tarafından ilk etapta önemsenmez. Ancak ilerleyen dönemlerde köpeğin mamayı yememesi, kaşıntı ve egzama yapması, tüy dökmesi vb. sorunlardan sonra içerik olarak ve kalitesine göre  bir çok köpek mamaları çeşidi olduğu öğreniliyor. Dolayısıyla mama satın alırken nelere dikkat edeceğimiz konusunda aşağıda sıraladıklarımıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Devamını Okuyunuz
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)